IV POLONIJNY TURNIEJ
HISTORYCZNYCH GIER PLANSZOWYCH IPN

im. Misia Wojtka

WRZESIEŃ 2023 - KWIECIEŃ 2024

data publikacji news'a

Atlantycki Turniej Stacjonarny IV Edycji Polonijnego Turnieju Gier Planszowych IPN im. Misia Wojtka

Ameryka! Ameryka!

Niesamowite emocje towarzyszyły nam podczas trzech turniejów gier planszowych w IV edycji Misia Wojtka IPN rozszerzonej o samoloty. Podczas zmagań w szkołach Świętej Małgorzaty, Generała Andersa, Kardynała Wyszyńskiego wióry leciały, dosłownie i w przenośni! Byliśmy świadkiem zażartej rywalizacji 120 uczniów z Illinois. W Algonquin, Des Plaines i słynnym Jackowie w Chicago byliśmy świadkami rzeczy wielkich. Po pierwsze dzieci i młodzież błyskawicznie uczyły się meandrów historycznych planszówek. Turnieje rozstrzygały się i kończyły w przeciągu 2 godzin każdy. Było walecznie, patriotycznie, sportowo, przyjacielsko. Tak po polsku.

Zanim przejdziemy do zwycięzców słowa podziękowania należą się niezwykłym osobom, dzięki którym eliminacje polonijne przeszły ze sfery online w stacjonarne spotkania przy planszach całego świata. To ekipa ze Szkoły Andersa: Jadwiga Cichocka, Wiesława Dziedzic (Dyrektor), Janusz Wodziński. Ze Zrzeszenia Nauczycieli Pani Prezes Ewa Koch – dyrektor szkoły Wyszyńskiego. Pani Helena Sołtys – Przystanek Historia Chicago. Pan Tadeusz Młynek dyrektor z Algonquin. Anna Dunajewski – dyrektor z Miłosza i wielu, wielu innych niezwykłych, ciepłych, ambitnych i walecznych ludzi jak Edytka, Małgosia, Anie dwie, Iwonka, Mateusz, Romek oraz wszyscy Ci w których żyłach płynie biało czerwona krew i którzy oddali całe serce, żeby Chicago i jego przedmieścia stały się w tych dniach światową stolicą historycznych gier planszowych.

Słowa uznania dla wszystkich graczy, rodziców, nauczycieli, trenerów i kibiców. Dziękujemy!

W amerykańskich turniejach stacjonarnych bezkonkurencyjne były drużyny ze Szkoły Andersa, które uzyskały awans z dwóch miejsc, należnych Stanom Zjednoczonym z zawodów lokalnych.

„Wojtki Andersiki” – opiekun Edyta Bryła – 27 punktów

1. Karolina Wodziński – 7

2. Maya Kniaź – 111

3. Oskar Bryła – 303

4. Oliver Bryła, Julia Kantor – Miś Wojtek

„Miśki Urwiski” – opiekun Jadwiga Cisowska – 27 punktów

1. Emmanuel Klimczuk – 7

2. Filip Domon – 111

3. Dominik Cichocki – 303

4. Marcel Klimczuk, Szymon Domon – Miś Wojtek

Warto wspomnieć też o pokonanych ekipach „Czerwonych Maków” ze Świętej Małgorzaty z Angolquin i „Przebojowych Miśków” z Andersa. Obie, sympatyczne ekipy były o włos od awansu gromadząc po 26 punktów. 🙂

Dziękujemy Ameryko. Widzimy się za rok. Tym razem w listopadzie.

Koordynatorzy:
Tomasz Bastkowski
+353 871091549 tomasz.bastkowski@olimpiadagier.org
Marta Snarska
+48 22 581 86 31 Marta.Snarska@ipn.gov.pl