Solidarność, Solidarność! Kijów, Warszawa – wspólna sprawa! To ciśnie się na usta każdego z nas, gdy widzimy jak bandycki reżim Putina atakuje niepodległą Ukrainę. Musimy być dzisiaj zjednoczeni w walce o Ukrainę, Polskę i cały nasz demokratyczny świat. Putin wypowiedział bowiem wojnę nam wszystkim. On nie zatrzyma się na Ukrainie. Jest zagrożeniem dla całej Europy. Jest Hitlerem naszych czasów, musimy go wspólnie powstrzymać. Musimy powstrzymać Rosję.

Polonia rozsiana po całym świecie ma przed sobą olbrzymie zadanie. Mobilizację wszystkich do walki z Rosją. Musimy to zrobić w imię solidarności z naszymi sąsiadami, ale również dlatego, że Polska jest realnie zagrożona. Nikt dzisiaj nie ma złudzeń, że Putin jeśli podbije Ukrainę ruszy dalej na kraje bałtyckie, a później na Polskę. Choć nie ma na Ukrainie naszego wojska, to jest to również nasza wojna. A każdy kto twierdzi inaczej jest co najmniej nierozsądny, albo jest człowiekiem Putina.

Jest nas ponad 20 milionów na całym świecie. Mamy świadomość zagrożeniem ze strony Rosji. Z historii wiemy czym kończy się uległość Zachodu wobec zbrodniarzy. Choć często jesteśmy skłóceni, to nie raz udowodniliśmy, że potrafimy się zjednoczyć w trudnych, epokowych chwilach. Jesteśmy zdolni do podjęcia szybkich działań na masową skalę. Mamy odwagę, fantazję i jesteśmy hojni. Te narodowe cechy są dzisiaj naszymi atutami. Wykorzystajmy je. Tak jak przed laty zawsze byliśmy piersi do walki, tak dzisiaj jesteśmy pierwsi do pomocy. Musimy przygotować się na długi marsz. Tego problemu nie da się szybko rozwiązać. Dzisiaj oczy całego świta zwrócone są na Ukrainę, ale za kilka tygodni świat może żyć już czymś innym. To na nas będzie spoczywać ciężar przypominania o zagrożeniu ze strony Rosji oraz mobilizacji do pomocy naszym sąsiadom.

Warto organizować się wokół już istniejących inicjatyw. Jest wiele organizacji polonijnych, ale chyba największą sieć polonijnych inicjatyw tworzy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Liczne i aktywne są także polskie szkoły. Tutaj upatrujmy największego potencjału mobilizacyjnego. Można i należy tworzyć nowe komitety solidarności z Ukrainą, ale najlepiej robić to w oparciu o ludzi sprawdzonych w działaniu.

Jak możemy skutecznie pomagać?

1. Protesty uliczne wyrażające solidarność z Ukrainą i sprzeciw wobec Rosji. W wielu miejscach na świecie ludzie wychodzą na ulice by wyrazić jedność z Ukrainą i wywrzeć presję na politykach by ją wspierali poprzez sankcje na Rosję lub dostarczanie broni Ukraińcom. To obecnie najważniejsza sprawa, gdyż od tego zależy jak długo obrońcy Ukrainy będą stawiać opór. Należy wspierać każdą taką inicjatywę nie tylko w mediach społecznościowych, ale swoją fizyczną obecnością. Widać, że Polacy są w tych miejscach, gdyż w relacjach medialnych wszędzie możemy dostrzec polskie flagi. Musimy pamiętać o biało czerwonych barwach. Zaznaczać swoją obecność. Jeśli nikt nie organizuje manifestacji lub pikiet, do których można dołączyć, to trzeba to robić samemu.

2. Schronienie i wsparcie materialne dla uchodźców z Ukrainy. Polska otworzyła swoje drzwi dla wszystkich uchodźców z Ukrainy. Może być ich nawet 2 miliony. Bez wsparcia z zagranicy Polsce będzie trudno sprostać temu wyzwaniu. Każdy kto może niech zaprasza uchodźców do kraju, w którym mieszka. Każda pomoc jest ważna. Wojna, a później okupacja Ukrainy może potrwać długo. Nikt nie jest w stanie przewidzieć rozwoju sytuacji. Żaden kraj, żaden naród nawet największego serca i ducha nie udźwignie sam takiego wyzwania. Rząd uruchomił stronę poprzez, którą można zgłaszać różne formy pomocy, w tym właśnie zapewnienie schronienia dla uchodźców. Niestety, ale jeszcze nie istnieje możliwość zgłaszania ofert pomocy zakwaterowania z zagranicy. Miejmy nadzieję, że niebawem to się zmieni. Tymczasem można robić to na własną rękę wykorzystując prywatne, zaufane kontakty w Polsce i na zachodzie Europy. Można też korzystać z oddolnie stworzonej „Mapy mieszkań – pomoc dla Ukrainy” – link jest poniżej.

Tutaj możemy zgłaszać chęć pomocy uchodźcom: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/ 

Tutaj możemy zgłaszać gotowość do zakwaterowania uchodźców (jak na razie tylko Polska): https://polacydlaukrainy.pl/

Tutaj możemy zgłaszać gotowość do zakwaterowania uchodźców również poza granicami Polski: Mapa mieszkań – pomoc dla Ukrainy – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfYZjRVyiHEXP3AEEquNLhGhRYtU1ojYyiKOnUfrD1_obMCjA/closedform

Tutaj można sprawdzić oferty pomocy również poza granicami Polski: Mapa mieszkań – pomoc dla Ukrainy – https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=168CYAtRoeK_YIEnD8PJm6dx17d09xrSN&usp=sharing 

Mapa mieszkań – pomoc dla Ukrainy: https://ukrainesupport.net/pl/

3. Olbrzymia rola mediów polonijnych. Aktywna część Polonii jest odbiorcami tych mediów. Nikt skuteczniej nie zmobilizuje naszych rodaków do działania jak właśnie one. Informowanie o wszystkich pro ukraińskich inicjatywach – zapraszanie na nie i ich relacjonowanie jest niezmiernie ważne. Należy pomagać polonijnym dziennikarzom i informować ich o wszystkich takich wydarzeniach.

4. Walka z rosyjską dezinformacją. Jeśli ktoś nie zna metod działania rosyjskich służb, to warto jak najszybciej przeczytać książkę fińskiej dziennikarki „Trolle Putina”. Aro Jessikka w błyskawicznym tempie otwiera oczy i uświadamia o skali zagrożenia.

To co może zrobić każdy z nas to przede wszystkim nie dać się samemu oszukać i nie pomagać w kolportowaniu fałszywych informacji. Do znudzenia należy powtarzać, że warto udostępniać materiały, wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Sprawdzać czy sensacyjna wiadomość pojawiła się w innych mediach. Nie siać paniki, nie ulegać jej. Nie czerpać wiedzy z komentarzy w mediach społecznościowych, nawet gdy teoretycznie pochodzą z imiennych, nieanonimowych kont.

W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę trollom Putina udało się wywołać panikę w Polsce. Tysiące ludzi ustawiło się w gigantycznych kolejkach na stacjach benzynowych, bo rzekomo miało zabraknąć paliwa. To była rosyjska akcja dezinformacyjna zakończona sukcesem putinowskiego reżimu.

Tutaj można znaleźć sprawdzone informacje o wojnie informacyjnej i fake newsach:
https://disinfodigest.pl/disinfopack/
https://fakehunter.pap.pl/
Twitter:
https://twitter.com/Disinfo_Digest
https://twitter.com/przeciw_wojnie
https://twitter.com/WeryfikacjaNASK
https://twitter.com/StopFakingNews
https://twitter.com/konkret24
Facebook:
https://www.facebook.com/DisinfoDigest
https://www.facebook.com/StopFakePL
https://www.facebook.com/WeryfikacjaNASK
https://www.facebook.com/konkret24.tvn24
https://www.facebook.com/PAPFakeHunter

Każdy z nas może zgłaszać do Facebooka, Twiterra, TikToka, YouTuba i innych mediów społecznościowych konta, które sieją dezinformację, panikę, niechęć do Ukrainy i Ukraińców itd. Wszystkie te konta należy od razu również banować, żeby chronić swoją przestrzeń w mediach społecznościowych.

Warto wykorzystywać istniejące grupy dyskusyjne lub tworzyć nowe wraz z ludźmi, których znamy do kolportowania sprawdzonych informacji, demaskowanie dezinformacji i wrzucania list troll kont do zgłaszania i banowania.

Jak rozpoznać troll konto:
https://jagiellonia.org/propaganda-nienawisci/

Jak rozpoznać fake news:
https://www.stopfake.org/pl/jak-rozpoznac-fejk/

Tu można zgłaszać podejrzane profile w mediach społecznościowych:

https://disinfodigest.pl/zglos-incydent/
https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/4413,WlaczWeryfikacje.html
https://twitter.com/WeryfikacjaNASK
https://twitter.com/przeciw_wojnie
https://www.facebook.com/WeryfikacjaNASK/posts/108635851761956

Stop dezinformacji – poradnik dla dziennikarzy i redakcji:
https://panoptykon.org/stop-dezinformacji-przewodnik

5. Punktowanie i zwalczanie sojuszników Putina. W krajach Zachodu przez wiele lat Putin zbudował sieć polityczno-biznesowych połączeń. Wielu wpływowych ludzi w Europie czerpie korzyści z reżimu Putina. Dzisiaj jest najlepszy moment by zmusić ich do zmiany kursu. Oni są częścią wolnego świata, w nim funkcjonują i będą funkcjonować. Jeśli przyklei się do nich łatka przyjaciela zbrodniarza wojennego i mordercy, cywilów, kobiet i dzieci, to sieci ich wpływu zmaleją, przez co zmniejszy się siła rażenia samej Rosji. Wielu z nich może zakończyć współpracę z Rosją lub ją zawiesić. Sam fakt, że opinia publiczna dowie się o ich związkach z Putinem będzie już dużym sukcesem. Atakować należy zarówno firmy, instytucje, jak i konkretne osoby. To nie jest czas na odwracanie głowy i oczu. To nie jest czas na milczenie. Należy nazywać rzeczy po imieniu.

6. Bojkot konsumencki rosyjskich produktów. Od samego początku agresji widzimy, że jest to popularna forma sprzeciwu. Nie tylko w Europie, ale i na cały świecie rosyjskie produkty są wycofane ze sprzedaży. Warto to nagłośnić i uświadamiać wszystkim czego nie należy kupować, co pochodzi z Rosji. Często nie mamy świadomości o kraju pochodzenia swoich ulubionych produktów. Nie zawsze ich nazwy brzmią rosyjsko tak jak w przypadku oprogramowania antywirusowego „Kaspersy”, czy stacji benzynowych „Lukoil”.

Informacje o bojkocie rosyjskich produktów:
https://www.tvp.info/58761119/bojkot-rosyjskich-produktow-na-co-zwrocicuwage-robiac-zakupy
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bojkot-rosyjskich-produktow-jak-je-poznac-kody-kreskowe-nie-kupowac

7. Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zwycięstwa. Gdy już sami się zorganizujemy powinniśmy szukać partnerów do współpracy. Warto zacząć od innych mniejszości. Ukraińcy, Litwini, Łotysze, Estończycy i inne nacje zagrożone lub okupowane przez Rosję są naszymi naturalnymi sojusznikami. (Czasami również Rosjanie występują przeciw Putinowi. Nie należy ich odtrącać, ale warto zachować ostrożność w obawie przed sabotażem i kremlowską agenturą.) Oni tak jak my rozumieją zagrożenie i są zmotywowani do działania. Należy jednak patrzeć znacznie szerzej. Każdy kto chce pomóc powinien być mile witany i angażowany w konkretne, kierunkowe działania.

8. Nagłaśnianie rosyjskich zbrodni wojennych. Niestety, ale armia rosyjska nie przestrzega prawa międzynarodowego i dochodzi na Ukrainie do zbrodni wojenny. W przeszłości świat przymykał na to oczy, tym razem nie możemy na to pozwolić. Należy przy każdej możliwej okazji mówić o tych zbrodniach. Świat musi je zobaczyć i pociągnąć zbrodniarzy do odpowiedzialności. Nie chodzi o epatowanie okrucieństwem, ale o mówienie prawdy, która jest ważnym czynnikiem mobilizacyjnym. Jeśli chcemy przeciąć połączenia polityczno-biznesowe Rosji z Zachodem i powstrzymać Putina musimy głośno mówić o rosyjskich zbrodniach wojennych.

Więcej na ten temat:

https://amnesty.org.pl/ataki-wojska-rosyjskiego-podczas-inwazji-na-ukraine-moga-stanowic-zbrodnie-wojenne/

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wojna-w-ukrainie-amnesty-international-tworzy-mape-zbrodni-wojennych-rosji/zh8cjz1

https://ordoiuris.pl/zbrodnie-wojenne

9. Promowanie polskiego punktu widzenia, polskiej racji stanu i dementowanie fake newsów wymierzonych w Polskę. Nie tylko rosyjskie media uderzają w Polskę. Niestety, ale fałszywe informacje choćby o pomocy uchodźcom z Ukrainy pojawiają się nawet w takich mediach jak CNN.

CNN poinformowało, że Polska utrudnia przekraczanie granicy innym uchodźcom niż Ukraińcy. To nieprawda. Obowiązuje jedynie zasada, że pierwszeństwo mają dzieci, kobiety i seniorzy.
https://twitter.com/paweljabIonski/status/1498005507864412168

Dowód na to, że Polska pomaga wszystkim uchodźcom z Ukrainy niezależnie od narodowości, czy koloru skóry: https://twitter.com/WeryfikacjaNASK/status/1498014956431806464

Takich informacji będzie znacznie więcej. Internet zalewają fake newsy. Warto koncentrować się na tych, które szkodzą wizerunkowi Polski i Polaków. Należy weryfikować każdą informację krytyczną wobec naszego kraju i jeśli okaże się nieprawdziwa niezwłocznie ją demontować i zgłaszać.

Nie tylko fake newsy będą szkodziły Polsce. W debacie publicznej będą pojawiały się różne opinie wyrażane przez dziennikarzy i polityków, które będą miały na zadaniu osłabić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W takich sytuacjach należy podejmować merytoryczną dyskusję i przedstawiać polski punkt widzenia.

Jesteśmy w sytuacji kryzysowej. To nie jest czas na spory, a szczególnie wyciąganie ich poza granice naszego kraju. Jeśli już musimy, to spierajmy się bez niepotrzebnej emocji i róbmy to we własnym gronie.

Pamiętajmy! To jest również nasza wojna! Nasza sprawa!

Autor: Łukasz Wróbel