„Łowcy to projekt Fundacji Republikańskiej, finansowany przez KPRM realizowany przez edukatorów, nauczycieli i specjalistów od wykrywania i przeciwdziałania dezinformacji. Uczestnikami programu są dzieci i młodzież polonijna. W dniach 13-15 lipca 2022 w Belgii w gościnnych progach Ośrodka Kolonijnego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain la Tours wystartowały warsztaty i pilotażowe lekcje. W zajęciach biorą udział chłopcy i dziewczęta z Belgii, Irlandii i Polski. Nagrania z zajęć w formie tutoriali posłużą nauczycielom polonijnym do przeprowadzenia lekcji w szkołach weekendowych na całym świecie. 
Łukasz Wróbel – pomysłodawca projektu, tak przedstawia główne założenia „Łowców i pogromców”: Naszym celem jest zwiększenie świadomości polskich dzieci i młodzieży na temat metod dezinformacji, w szczególności fake newsów. Wykształcenie u nich krytycznego myślenia, aby mogły rozpoznawać i dementować fałszywe informacje na temat Polski. Z drugiej strony dzięki umiejętności przekazywania wiadomości prawdziwych i dobrych, będą polskimi Ambasadorami.
Zajęcia dla studentów i młodzieży licealnej prowadzi połączona ekipa z Irlandii i Polski – Tomasz Bastkowski, Bartek Pilarczyk, Wojciech Sieroń. Na pierwszy ogień poszły tematy związane z intelektualną, osobowościową, neurobiologiczną i intelektualną sferą odbierania, przyswajania, przetwarzania i przekazywania informacji. Młodzi Polacy poznali techniki dezinformacyjne oraz modele socjotechniczne. Wszystko w formie metod aktywizacyjnych, gier i ćwiczeń pamięciowych. Atmosfera i humory dopisują. Łowcy i pogromcy fake newsów w służbie Rzeczypospolitej wchodzą do gry!

Tekst: Tomasz Bastkowski – Irlandia

Zdjęcia i filmy: Bartek Pilarczyk – Irlandia